-- Akademi, C

Academy Dersleri üzerine : Bir “Academy” Günlüğü

Bu güne kadar birinci sınıftaki arkadaşlara bazı konularda elimden geldiğince yardım etmeye çalıştım, bunların çoğunluğu Academy Dersi olarak görünse de bu dersler esnasında Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Olma durumuyla ilgili de iki senelik de olsa  tecrübelerimi paylaştım. Fakat bunları hiç yazıya dökmediğimi farkettim , hem  bir öz değerlendirme olması hem de dökümanların size ulaşması açısından böyle bir yazı yazmayı uygun gördüm.

C Programlama derslerini benim vermemdeki amaç en iyi bilen olduğum için değil. Böyle bir iddaam da olmadı hiç bir zaman. Elektrik derslerinde bahsettiğim üzere Academy Dersleri tamamen bir gönüllük işidir ve bir çıkar amacı taşımaz. Üst sınıfların alt sınıflarla ilgilenmesi(sadece ders anlamında değil)  fikri ve uygulaması bizim birinci sınıf olduğumuz dönemde kulüp başkanımız da olan Abdullah Dağlı ‘nındır. O dönemde KTUBBT olarak C dersleri vermekteydi. Ben ve bir çok arkadaşım da beklenden fazla yararlandık bu derslerden. Benim dersi vermeye gönüllü olmamdaki temel neden de bize sağlanan bu imkandan bizden sonra gelenlerin de faydalanabilmesi ve bu işin böyle devam etmesiydi. Nitekim öyle olması için de çalışıyorum, çalışıyoruz. Tek beklentim bu dönem sıralarda oturan arkadaşlardan en az bir kişinin seneye perdenin önünde  “for döngüsü şurdan, ifler şurayaaaa!! ” nidalarıyla yırtınmasıdır :))

Tarihini anlattıkktan sonra.. Genel bir değerlendirmeyi bu yazıda yapmak yerine bu günü anlatmak isterim. C Programlama derslerine başlayalı 3 hafta oldu ve İstanbulda olmam sebebiyle bir haftalık boşluktan sonra bu gün ikinci dersimizi yaptık. Alıştığım üzere ilk dersteki kalabalık yoktu karşımda. Ama biraz erken de olduğunu düşünüyorum 10 kişi kalmak için 🙂 Neyse , samimi olacaksam da az kişi olması benim biraz da işime gelir açıkçası. Çünkü geçtiğimiz dönem ilk Elektrik dersindeki 60 kişi benim daha önce hiç bulunmadığım bir durumda bulunmamı sağlamıştı. Topluluk önündeki kişi olmak. Çok büyük sıkıntımdı ki bu dersler sayesinde biraz yenmeye çalıştım. Elektrik dersine C kadar hakim olmadığım için tecrübesizliğim ve heyecanım orda daha da ortaya çıkardı , şimdi çaktırmıyorum(!) 🙂

Bu gün diyordum yine dağıldı konu… Bu gün dediğim gibi az kişi vardı ve benim bu derslerde yeni uygulamayı düşündüğüm sistemi uyguladık. Konu anlatmak yerine bu güne kadar anlatılan C kavramlarını nerede nasıl kullanırız nasıl hinlikler yaparız onları göstermeye çalıştık. İlk olarak meşhur kara ekranımızda Windows’ta başta olmak üzere çoğu yerde gördüğümüz Yükleniyor animasyonu yaptık. Bu animasyona bir dosya kopyalarken vs. sıkça rastlarsınız. Ondan sonra ufak bir satır ekleyerek bu animasyonu Windows’un açılırken görüntülenen animasyonuna çevirdik , ondan sonra da Dizi kullanmadan, girilen 10 sayının en büyüğünü veren basit bir programın algortimasını ve akış diyagramını beraberce tasarlayıp koda döktük.

Benim görüşümce tam istediğim çalışma ortamı oluştu ve iyi bir birbuçuk saat geçirdik. Bana bile beklediğimden fazla katkısı oldu. Görülmemiş konular olduğu için bir problemin çözümünde o konuyu dışarıda bırakıp kısıtlandığınızda yeni çözümler düşünürsünüz ve bu sizi yaratıcılığa biraz daha yaklaştırır , bu gün de tam o oldu 🙂 Katılan arkadaşlara teşekkürler , 10 Mart günü aynı saatte görüşmek üzere , bu günün dosyaları hemen şurada , iyi çalışmalar 🙂

Bu arada, En büyük sayıyı çözen programa, en büyük sayıyı ve ondan sonraki en büyük ikinci sayıyı bulma özelliğini “Dizi Kullanmadan ve mümkünse akış diyagramını vererek çözene çok ufak bir hediyem olacak ” 🙂 , kolay gelsin.

Animasyon’u indirmek için tıklayın( Visual Studio 10 projesi )

En büyük sayıyı for ve if ile çözen programı indirmek için tıklayın.

iyi çalışmalar.

Ersin YILDIZ – 04.03.11

Yorumla

Yorum

  1. Katılımın olmamasının sebebi yeterince duyurulmamış olmasıdır.
    Benim ve birçok arkadaşımın o gün ki dersten haberleri yoktu.