-- Android, Programlama

Android Play Market – Yeni İçerik Değerlendirme Sistemi

Google, bundan birkaç gün önce geliştiricilere yeni geçecekleri içerik değerlendirme sistemiyle ilgili bir e-posta atmıştı. Bu gün de konuyla ilgili bir hatırlatma postası aldım. Konu uygulama geliştiricileri için hassas olduğu için de bir yazıyla değinmek ve bilgi vermek istedim.

Öncelikle içerik değerlendirmesi konusundan kısaca bahsetmek gerek. İçerik Değerlendirmesi bizdeki akıllı işaretlere karşılık geliyor. İngilizcede Content Rating olarak kullanılıyor. İçerik Değerlendirmesi çocukları ve gençleri ürünlerin olumsuz taraflarından korumak için kullanılmakta. Bizde televizyon için akıllı işaretler bulunmakta. Fakat bu değerlendirme sistemi sadece televizyon programları için değil, video oyunlar, çizgi romanlar gibi ürünler için de mevcut durumda. Aşağıda hemen her gün karşımıza çıkan ama ne anlam ifade ettiğini çok da anlamadığımız iki görsel göreceksiniz. Bir tanesi filmler, diğeri de bilgisayar oyunları için kullanılan içerik değerlendirme görselidir.

ESRB Content Rating Content Rating

 

Google da Play Market’te bulunan uygulamaları benzer bir değerlendirmeye almaya karar vermiş ve bunun için çalışmaları tamamlamış. Sistem 5 Mayıs 2015’de aktif olacak. Google son gönderdiği e-posta’da uygulama geliştiricilerinin kendi uygulamalarını değerlendirip sınıflandırmaya katkıda bulunmalarını istiyor. Değerlendirme anketini doldurmayan geliştiricilerin uygulamaları “Unrated” olarak belirlenecek ve tahminime göre uygulamaların listelenme sırasına da etki edecek. Buradan Google’ın olumsuz içerikli uygulamlara tavır aldığını düşünmek de doğru değil. Sadece uygulamalarda kullanıcıları neler bekliyor önceden tahmin etmek ve karar vermek için oluşturulmuş bir değerlendirme olarak görülebilir. Marketin şu anki çorba halinin bir nebze de olsa giderilmesine de katkı sağlayabilir düşüncesindeyim.

Google’ın e-posta’daki yönlendirmelerini kullanarak veya Android Developer Console’e giriş yaparak anketi doldurmaya başlamanız mümkün. Bu işlemi tüm uygulamalarınıza ayrı ayrı yapmanızı tavsiye ederim. Anket toplamda 5dk sürmüyor ve çok karmaşık sorular da yok. Aşamalar da şöyle :

– Android Developer Console’a giriş yapın.

– Yayında veya taslak olan uygulamalarınızın listelendiği alandan içerik değerlendirmesini yapacağınız uygulamayı seçin.

– Açılan uygulama yönetim ekranında sol menüdeki “Content Rating” sekmesine tıklayın ve açılan ekranda Start Questionnaire ile ankete başlayın. Sizden mail adresinizi isteyecektir, girerek devam edin. 

– Öncelikle sizden uygulamanızın kategorisini seçmenizi isteyecektir. HABER,EĞİTİM,SOSYAL AĞLAR,FORUMLAR,ONLINE MARKET,OYUN, EĞLENCE,ÜRETKENLİK,İLETİŞİM gibi temel kategoriler belirtilmiş. Uygun olanı seçip devam edin.

– Sıradaki ekranda ŞİDDET,CİNSELLİK,DİL(ARGO),YASAKLI MADDE temel başlıklarında birkaç soruyla karşılaşacaksınız. Sadece Evet ve Hayır seçenekleri olan bu sorular da gayet anlaşılır. 

Bu işlemleri bitirdikten sonra “Calculate Rating” ile değerlendirme sonucunu öğrenebilirsiniz. Birkaç ülkenin değerlendirme standarlarında uygulamanızın değerlendirme sonucu görüntüleniyor. 

Hem sorumluluk sahibi bir geliştirici olmak adına, hem de uygulamanın “unrated” olarak kalmaması adına yapılması gereken kısa ve basit bir işlemden bahsettik. Soru veya sorunlarınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere.

 

Yorumla

Yorum