-- C

C ile programlama Ders 1 – Giriş

Merhaba C :)Merhaba arkadaşlar , bu yazımdan itibaren C dili ile programlama derslerimize başlıyoruz. Umarım yararlı olur.

C’nin tarihi, derlenme aşamaları, artıları eksileri konularından bu yazımda bahsetmiyorum. Bu tür bilgileri çok çeşitli kaynaklardan edinmek mümkün. Bu yazımda çok basit bir C kodunu yazıp üzerine biraz konuştuktan sonra C dilinde kullanılan değişkenlerden bahsedeceğiz.

Kodlara geçmeden önce henüz derleyiciniz yoksa başlangıç için Dev C++ programını:

seçeneklerinden birini seçerek indirin. Derleyicinin Türkçe dil desteği de bulunuyor. Eğer MSDNAA üyeliğiniz varsa Microsoft Visual Studio’nun son sürümünü indirerek de program yazmaya başlayabilirsiniz.

Evet isterseniz şimdi temel bir C kodunu yazalım ve satır satır yorumlayalım :

 #include <stdio.h>

int main (void) {

printf ( " ilk c programiniz! " ) ;

return 0;

} 

Bu kodu derlediğimizde göreceğiz ki ekranda ” ilk c programiniz” yazacaktır. Dikkat ederseniz Türkçe karakter kullanmadım. C dili Türkçe karakterleri desteklemiyor ne yazık ki. C dili sadece ASCII koddaki karakterleri tanır ve görüntüler. Bu yüzden programlarınızda Türkçe karakter kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Bir diğer kritik nokta da ekranda görmeyi umduğunuz yazıyı kodun şu haliyle göremeyecek olmanızdır :)) Eğer programı konsoldan elle çalıştırmıyorsanız sadece anlık olarak belirip kaybolan bir siyah ekran göreceksiniz. Gerekli düzeltmeyi bir sonrakki kodda ekleyeceğim şimdilik böyle yorumlayalım.

#include <stdio.h>

C dilinde birçok hazır fonksiyon kullanırız ve bunlaır kullanabilmek için koda dahil etmek zorundayızdır. İşte kullanmak istediğimiz fonksiyonları koda bu şekilde dahil ediyoruz. Örneğin bu programda ” printf(“”); fonksiyonunu kullandık, bu fonksiyon stdio.h kütüphanesinde bulunduğu için bu dosyayı #include <dosyaadı.h> kalıbıyla programımıza katıyoruz.

Kodumuzda getch(); fonksiyonu için conio.h , matematik fonskiyonları için math.h header dosyalarını eklemek zorundayız. Bunu fonksiyonlar konusunda ayrıntılı olarak göreceksiniz.

int main (void) { 

Burası bir fonksiyon tanımlamasıdır. Main fonksiyonu her C programında olmak zorundadır.  { } arasında kalan bölgeye main gövdesi denir. Şimdilik bu kadarının bilinmesi yeterlidir , fonksiyon mantığı ileriki derslerimizde ayrıntılı verilecektir.

printf ( " ilk c programiniz! " ) ;

Bu satır, iki tırnak arasındaki metni ekrana yazdırma işini yapan fonksiyonu tanımladığımız satıdır. Buraya istediğimiz herhangi bir metni yazabiliriz. Ayrıca sonra göreceğimiz değişkenlerin değerlerini de burada yazdırabiliriz.

Yazımızda bir alt satıra geçmek için  n  karakterini kullanırız :

printf ( " Burasi birinci satir n burasi ikinci satir. " ) ;

Bu kodun çıktısı şu şekildedir :

Burasi birinci satir

burasi ikinci satir
return 0;

Bu satır için şimdilik bilmeniz gereken programın, çalıştırıldığı yere ” Program başarıyla çalıştı ve sonlandı ” mesajının iletilmesi işini yaptığıdır. return komutu ” fonksiyonlar ” konusunda işlenecektir.

Yukarıdaki kodun ekranınızda görünüp kaybolmaması için şu eklemeleri de yapalım:

#include <stdio.h>
#include <conio.h>

int main (void) {

printf ( " ilk c programiniz! " ) ;
getch();
return 0;
}

Burada getch(); fonksiyonu kullanacağımız için <conio.h> dosyasını da kodumuza include ile dahil ettik. Getch(); fonksiyonunun asıl kullanım amacı klavyeden bir karakter okumaktır. Dolayısıyla kullanıcıdan giriş beklemektedir. Programınızın ekranda görünür kalmasının mantığı da budur. Bir tuşa bastığınızda programınızın sonlandığını farkedebilirsiniz.

Kısaca bir giriş yaptık , bir sonraki derste scanf() fonksiyonu ve değişkenlerden( int, char, double ) bahsedeceğim.

Ersin YILDIZ

Yorumla

Yorum