-- İnternet

Herkese e-posta adresinizi vermeniz şart değil.

Bu kısa yazımda sizlere pek bilinmeyen ama oldukça yararlı bir servisten bahsediyorum.  Çoğu zaman aslında belkide bir daha hiç uğramayacağımız sitelere kayıt olmak zorunda kalırız. Özellikle arama motorları yardımıyla bir döküman arıyorsak sonuçların büyük kısmı forum sitelerinde çıkmaktadır ve günümüzde forum sitelerinin %75’ten fazlası da içeriğini ziyaretçilere kapamış durumdadırlar.

Böyle durumlarda mecburen o siteye kayıt olmamız gerekmekte ve bu kayıt işlemlerin hemen hepsinde sizden e-posta adresiniz istenmektedir. Sadece bir defa gireceğiniz bir siteye e-posta adresinizi vermek istememeniz en doğal hakkınız, böyle durumlarda yardımımıza TempMail olarak da bilinen , süresi 10 ile 30dk arasında değişen geçici e-posta adresleri yetişiyor.

Kullandığım e-posta adresimi vermemin ne sakıncası var ?

İlk bakışta çok bir sakıncası yok gibi görünse de bu durum e-posta adresinizin istenmeyen kişilerin eline geçmesi gibi kötü durumlarla sonuçlanabilir. İşte birkaç sebep:

  1. Hedef Olabilirsiniz : Kayıt olurken kullandığınız e-posta adresiniz o sitenin veritabanında tutulur ve site sahipleri istedikleri takdirde bu e-posta adreslerine ulaşabilirler. Kötü niyetli kişilerin, kullanıcıların anlık dalgınlıklarından faydalanmak amacıyla çeşitli yanıltıcı metinler veya formlar içeren e-posta gönderilerine maruz kalabilirsiniz. Bu yöntem bu güne kadar milyonlarca kişinin mağdur olmasına neden olmuştur.
  2. Reklamlara ve Spam’lere boğulabilirsiniz : Verdiğiniz e-posta adresi bazı firma veya kişilere satılabileceği gibi bunlarla paylaşılabilir de. Bunun sonucunda reklam listelerine dahil edilirsiniz ve çoğu da müstehcen olmak üzere reklam içerikli e-posta yağmuruna tutulabilirsiniz.
  3. Bu iki temel nedenin yanısıra diğer birçok olumsuz etken de oluşabilir. e-posta adresiniz aynı zamanda MSN adresiniz ise tanımadığınız kişilerden gelen ekleme davetleri gibi…

Sistem Nasıl Çalışır : Sistemin çalışması çok basit. Bir siteye kayıt olacaksınız ve site e-posta doğrulaması istiyorsa hemen aşağıdaki sitelerden birine giriyorsunuz. Bu sitelere size rasgele veya sizin belirlediğiniz bir e-posta adresi üretiyor. Bu adresi kayıt formuna yazıyorsunuz. Kayıt olacağınız siteden gelen mesaj geçici e-posta aldığınız sitenin e-posta’yı aldığınız sayfasında beliriyor ve aktivasyon linkine tıklıyorsunuz. Eğer kayıt olduğunuz site E-posta doğrulaması yapmıyorsa bunlara hiç gerek yok. xx@xx.com gibi rasgele bir adres işinizi görecektir 🙂

TL;DR

  • Tempmail.org.tr ( tavsiyem ) – Size verdiği e-postayı uzun süre saklayabiliyor. Arayüzü gayet iyi.
  • Tempmail.com – Türkçe de dahil olmak üzere 6 Dil desteği var. ( 30dk)
  • Tempemail.net – Açılan sayfada “create” sayfasından geçici mail alabilirsiniz. (10dk)
  • GuerillaMail.com – İsmini kendiniz belirleyebilirsunuz. (60dk)

Ersin YILDIZ

Yorumla

Yorum