-- Bilgisayar

MacOS X Yosemite – Kişiler Uygulamasında Çökme Problemi

Benim gibi uzun yıllar windows kullandıktan sonra mac dünyasına giriş yapanlardansanız ilk birkaç gün yabancılık çekmeniz olası. Cihazla ilgili yorum ve inceleme yapabilecek bilgi düzeyine ve mac tecrübesine henüz sahip olmadığım için o tarafına çok değinmeyeceğim. İlk kurulumda yaşadığım ufak bir problemi ve çözümünü paylaşacağım sadece. Çok sıkıntılı ve olmazsa olmaz bir durum değil fakat benzer problemlerle karşılaşanlar olduğunu görünce yazma gereği hissettim.

Cihazın ilk açılışında kurulum adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Bu adımlardan bir tanesi de iCloud hesabı oluşturma ve bu hesabı kullanıcı hesabınıza bağlama diyebiliriz. Dilerseniz bu adımı atlayabiliyorsunuz elbette ama ben açılışta bunu da aradan çıkartmak için hesabı oluşturdum. Tam bu aşamada bir arkaplan işlemi dolayısıyla beklemeye giriyor cihaz. Bu beklemenin yarım saat sürdüğünü söyleyen sabırlı kullanıcıların yanında benim gibi sabırsız olanlar yeniden başlatmakla çözüm bulmuşlar. Yeniden başlattığınızda o bekleme kısmını hızlı geçiyorsunuz.

Cihaz açıldıktan sonra Dock üzerindeki uygulamaları sırasıyla denerken Kişiler (Contacts) uygulamasını açtığımda açılmadan kesmeye uğruyor ve hata raporu üretiyordu. Böyle bir durumla karşılaşmış iseniz problem 80% ihtimalle kurulum aşamasında oluşturduğunuz iCloud hesabınız diyebilirim. Kişiler uygulaması iCloud kişileriniz ile senkronize olmayı denediğinde kesilme meydana geliyor. Bu durum hesabınızın yeni olmasıyla alakalı olabilir, kesin olarak şudur diyemem fakat öncesinden aktif kullanılan iCloud hesabına sahip olanlarda böyle bir problemin olmadığını okudum.

Çözüm için iCloud hesabımızdaki kişilerin Kişiler uygulamasına olan bağlantısını kesiyoruz. Bunu yapmak için şu adımları takip ediyoruz :

Sistem Seçenekleri – İnternet Hesapları – iCloud – Sağda seçili olan “Kişiler”‘i seçili değil durumuna getiriyoruz.

Bu aşamadan sonra kişiler uygulaması sorunsuz çalışıyor ve varsa diğer hesaplarınızla olan bağlantısını yapıyor (Gmail, Facebook vb. ) . Bu durumun tam çözüm olmadığını da söylemekte fayda var. Ben denemedim ama iCloud’a giriş yaparak kişilerinizi oradan yönetip tekrar uygulamaya bağlamayı deneyebilirsiniz Aksi takdirde iCloud kişileriniz ile Kişiler uygulamanız bağlantılı olmayacaktır.

Başka yazılarda görüşmek dileğiyle. Ersin

Yorumla

Yorum