-- Kıssadan hisse

Ne istediğini bil

Yaşadığı şehirden, bulunduğu ortamdan , kısacası yaşantısından sıkılan bir adam, cebindeki az miktar parayla yanına hiçbir şey almadan bulunduğu kenti terk edip daha önce hiç bilmediği bir ülkeye gitmiş.Oraya henüz alışmaya çalışırken birden bir ses duymuş.Bir çığırtkan, avazı çıktığı kadar meydanda bağırıyormuş:

Tiyatro! Gelin! Kaçırmayın! Bu akşam Tiyatro! Adam hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve inanılmaz derecede merak etmiş. Biletin nereden alındığını öğrenmiş. Bilet fiyatı cebindeki tüm para kadar olmasına rağmen hiç tereddütsüz bileti almış. Akşam olmuş, başlamış merakle oyunu izlemeye.

Oyun bitmiş, herkes dağılmış ve bizim meraklı öylece kalmış, izlediği muhteşem oyun karşısında. O sırada temizlikçi tarafından salonu boşaltmak için ikaz edilmiş. Adamsa “Bana müdürünüzün yerini söyler misiniz? Onunla bir şey konuşmam gerek.” demiş.

Seyrettiği oyunun etkisiyle müdürü ile konuşmuş ve buranın bir parçası olmak için ne iş olursa olsun çalışmak istediğini belirtmiş. Müdür çok şanslı olduığunu , şu sıralar bir temizlikçi aradığını fakat önce onu denemesi gerektiğini ifade etmiş ve denemek üzere aylardır el değmemiş kütüphanenin temizliğini uygun bulmuş. “İşte burayı temizle. Eğer beğenirsem seni işe alırım.” demiş ve gitmiş.

Tiyatro aşkının verdiği şevkle temizlik beklenenden kısa sürede bitmiş.Müdür odayı görmeden adamın samimiyetine inanmamış. Onu diğerleri gibi işi savsaklayan biri sanmış. Fakat odanın temizliğini görünce hayretler içinde kalmış. Aylardır içeriye girilmeyen oda gıcır gıcır oluvermiş. Müdür bu çabuk ve becerikli adamı işe almaya karar vermiş.

” – Tamam seni işe alıyorum “

“- Fakat benim yatacak yerim yok”

” – O zaman burada yatarsın ve işe daha erken başlarsın”

İstediği olan tiyatro tutkunu huzurlu bir şekilde odayı terk ederken müdür:

” – Adın neydi senin buraya yazalım…” demiş

Aldığı cevap ise;

WİLLİAM! WİLLİAM SHAKESPEARE! olmuş.

Yorumla

Yorum

  1. Yeterince istemiyor muyuz dersin?
    Ya da bu kadar tutkuyla bağlanacağımız bir iş bulamadık mı acaba?
    En fazla bu kadar mı oluyor yoksa?
    Biz de mi bir problem var acaba?