-- İnternet

Sıfırdan blog sahibi nasıl olunur ? – 1

Merhabalar. Blog oluşturmak uzun süredir aklımı meşgul eden birşeydi fakat bir türlü çalışmalara başlayamazdım. Bu tür uğraş gerektirecek işlere başlamak için bir kıvılcım gerektiğine inanırım her zaman. Bir yazı yazacaksam ilk cümleyi kafamda oluşturup o an yazmalıyım ki devamını getirebileyim. Veya bir uygulama geliştireceksem <iostream> attığım an gerisi gelmiştir benim için. O yüzden psikolojideki başlamak = bitirmek kavramına da her zaman inanmışımdır.

Yaptığım bir çok işte olduğu gibi blog oluşturmak da benim için bir kıvılcımın devamıydı. Boş oturduğum anların birinde isimtescil.com’da www.ersinyildiz.com ‘u arattım. 1 saat sonrasında alan adı artık bendeydi 🙂 Sonrasında birçok konuda yardımını esirgemeyen Abdullah Dağlı, hosting konusunda da yardımcı oldu ve artık bir alan adım ve dosya barındırma servisim vardı. Bu ikisi olduktan sonra gerisi .. 🙂

İşte bu yazımda da gerisini sizlere anlatmayı istiyorum. Bir blog oluştururken ne gibi işlemler yapılır tecrübe edindiğim kadarını sizlerle paylaşayım dedim. Benim gibi biriyseniz belki de bu sizin için bir kıvılcım olacaktır kimbilir.

1 – Bir alan adı edinmek ve hosting işlemleri

www.alanadiniz.com , www.alanadiniz.net gibi , arayanların sizi hangi adreste bulacaklarını bildiği bir alan adı almakla işe başlayabiliriz. Bu işin en zor kısmı alan adı için karar vermektir 🙂 Eğer benimki gibi kişisel bir site açacaksanızwww.adinizsoyadiniz.com olabilir örneğin. Diğerleri sizin yaratıcılığınıza kalmış. .com , org , net gibi uzantılar web sitenizin kimliğini gösteren uzantılardır. Bunların ne anlama geldiğini başka bir yazımda uzunca anlatacağım. Alan adlarının fiyatları genelde 10 ile 20 lira arasında değişir (2011). Şu an için .com uzantılı alan adları 15 liraya rahatlıkla alınabilmektedir. Bir sonraki kısım alan adınızını hangi firmadan tescil ettireceğinizdir. Bunun için çok çeşitli firmalar var elbette , internette kolayca bulabilirsiniz. Firmaların referanslarına ve size sağladığı hizmetlere bakarak karar verirseniz bir sıkıntı yaşamadan alan adınızı satın alabilirsiniz.

Bir sonraki aşama hosting diye de bilinen sunucu kiralama işlemidir. Bu işlem anlatacaklarım arasında önemli bir paya sahip. Çünkü hosting firmasının kalitesi , sitenizin hızını ve kesintisiz yayınını önemli ölçüde etkiler. Yani bir nevî hosting kalitesi = sitenin hizmet kalitesi. Fiyat olarak çok uçuk rakamlar beklemeyin elbette , birkaç hosting firmasını araştırdığınızda ortalama bir fiyat belirecektir hafızanızda. Firmayla anlaşmaya varmadan önce şu kriterlere dikkat etmekte fayda var.

 • Firmanın yasal bir açığının olmaması ( faturalandırma , vergi levhası vs. )
 • Sürekli hizmet verecek bir müşteri servisinin olması
 • Referanslarının sayısı ve çeşitleri
 • Hizmetlerinde kesinti olup olmadığı , MySQL gibi veritabanı desteklerinin olması , kontrol panelinin olması
 • Varsa web sitelerinin durumu ve müşteri gelibirdirimleri
 • Sunucuların nerede barındığı ( Son zamanlarda Türkiye lokasyonlu sunucular artsa da Amerika lokasyonlu sunucu sayısı çok fazla )

bu ve bunun gibi etmenler hosting firmasının güvenilirliği için olmazsa olmazlardır. Bunun dışında firmanın sağladığı , subdomain ( blog.ersinyildiz.com gibi ) sayısı , e-posta sayısı , sunucunun kapasitesi gibi hizmetler sitenin amacına göre belirlenebilir. Örneğin bir blog sitesi için , MySQL ve PHP desteği olan 100MB kapasiteli bir sunucu yeterlidir.

Evet alan adımızı tescil ettirip hosting firmamızla da anlaştıysak artık başlayabiliriz demektir.

Yukarıdaki işlemlerin sonucunda elimizde hosting firmasının verdiği kullanıcı adı ve şifresi , ayrıca alan adını tescil ettirirken belirlediğimz kullanıcı adı ve şifre vardır.

İlk olarak hosting firmamızla görüşüp “Nameserver” bilgisini istemeliyiz. Nameserver bilgisi kısaca , alan adınızın gösterdiği ip bilgisidir. Bu ip dosyalarınızın barındırıldığı sunucunun ip adresidir. Bu nameserver bilgileri size hosting firmanız tarafından gönderilir. ns1.hosting.com kalıbında bir bilgidir. Bu adresi alıp , alan adı kaydı yaptığınız siteye girerek oradaki nameserver bilgisine giriyorsunuz ve artık www.siteniz.com adresine girmek isteyen herkes dosyalarınızın barındırıldığı sunucuya yönlendiriliyor.

Bu işlem de bittiyse bize verilen sunucu erişim bilgilerini kullanarak kuruluma geçebiliriz.

Kuruluma geçmeden önce elimizde olması gereken bilgileri sıralayalım :

 1. FTP sunucumuzun adresi ( www.alanadiniz.com )
 2. FTP kullanıcı adımız  ( Hosting firması belirler )
 3. FTP kullanıcı şifremiz
 4. Kontrol paneli adresi  ( www.alanadiniz.com/cpanel benzeri bir adres )
 5. Kontrol paneli kullanıcı adı ve şifresi

Bunlar elimizdeyse eksiğimiz yok demektir. Bundan sonraki aşamamız WordPress kurulumu olacak… Bu aşamaları bir sonraki yazımda  ( Sıfırdan blog sahibi nasıl olunur ? – 2) bulabilirsiniz.

Ersin YILDIZ

Yorumla

Yorum

 1. bence .com veya .net yerine isimsoyisim.com.tr domainler daha etkilidir 🙂 Türk olduğumuzu gösterelim her platformda 🙂 com.tr uzantılı domain almak için nic.tr adresinden senelik 12 tl, 5 senelik 50 tl’ye kaydettirilebilmektedir.

  blog için wordpress scripti gayet iyi bir seçim, ancak blogger’ı da göz ardı etmemek gerekir.
  100 Mb sunucu bazen yeterli gelmemektedir, sitenizde paylaşacağınız dosyaları başka sunuculardan çekmezseniz tabiki de.
  Bu konuda bir de sitenizin Trafik (bandwith) miktarı da önemlidir, bir gün sitenize girdiğinizde hostinginiz siteniz trafik sınırını aştığı için suspend edilmiş olarak bulabilirsiniz.

  İsimtescil konusuna gelince, şu ana kadar isimtescilden 2 domain regledim, ancak 2sinin de dns’ini bi türlü güncelleyemedim, sürekli hata veriyordu (: en kısa sürede başka bir firmaya taşıyacağım…

  • Yeni başlayan biri için tr uzantılı adresleri önermem , resmi bir yönü olduğu için evrak işleri vs. var. Türk olduğumuzu tr uzantısı olmadan da gösterebiliriz o ayrı 🙂
   Blogger’da biraz eli kolu bağlayan bir sistem olduğu için tercih etmedim. Sadece yazı yazarım gerisine karışmam mantığı ise blogger için uygun. 100 MB başlangıç için çok düşük bir kapasite değil kanımca, izletiler başka site üzerinden ( youtube ) paylaşılırsa bir seneden fazla idare eder. WordPress temalarının CSS yönü güçlü olduğu için çok büyük görsel öğeler içermiyor , blog’un da yeni açıldığını düşünürsek okuyucu sayısı patlama yapmadığı sürece Trafik limitini aşmak çok zor. isimtescil konusuna gelirsek , benim çalıştığım firma değil. Sadece kontrolünü oradan yapmıştım , radore hosting ( http://www.rh.com.tr ) ile tescil ettim alan adını. Hiç sorun yaşamadım tavsiye ederim.

 2. radore hosting Türkiye’nin en iyi hosting firması olduğu doğrudur ancak ben bu konuda Türklerle çalışmayı pek sevmiyorum 🙂

  eğer isimsoyisim.com.tr şeklinde alınırsa domain herhangi bir belge gerektirmiyor. nic.tr üzerinden anında aktif hale getirilebiliyor bu tarz domainler.

 3. ersin bende site var cpanelden giriyorum biraz dandik tasarlıyorum o ayrı 🙂 bende web site x5 diye bir program var tasarlayıp atıyorum ftp adresine ama sitede çıkmıyor yarım yamalak çıkıyor nedendir aceb ???? yanıt ver hemen teşekkürler