-- İnternet

Sıfırdan blog sahibi nasıl olunur – 2

www.wordpress-tr.com

Tekrardan merhaba , Bir blog sahibi olmak için çıktığımız yola kaldığımız yerden devam ediyoruz. İşe ilk olarak ücretsiz olan FileZilla FTP yönetim programını indirerek başlıyoruz.

FileZilla indirdikten ve kurduktan sonra sıra WordPress indirmeye geliyor.

Evet yazıyı okumayanlar için kısa bir özet geçeyim : wordpress , en kısa tanımıyla günlük yazılarınızı paylaşabileceğiniz bir içerik yönetim sistemi. PHP ile yazılmış olup MySQL veritabanı yönetim sistemi ile çalışıyor. Tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı. Yine ücretsiz olarak sunulan binlerce tema ve eklenti kurabileceğiniz bir yazılım. Temaları da açık kaynaklı ve düzenlemeye müsait. Ve son olarak sıkça güncellenen bir CMS olduğu için güvenlik problemi de yaşamanız oldukça zor.

Evet arkadaşlar şimdi yine elimizdekileri kontrol ediyoruz 🙂

  • Kurulu ve çalışır vaziyette FileZilla                                                         √
  • İndirilip Zip arşivinden çıkarılmış olan WordPress                          √
  • FTP erişim bilgileri  ( kullanıcı adı – şifre )                                             √
  • Kontrol paneli erişim bilgileri ( Yolu – kullanıcı adı – şifresi )       √

Şimdi ilk işimiz sitemizin kontrol panelinden ( cPanel, xAdmin, plesk vb. ) bir MySQL veritabanı oluşturmak. Bunun için hosting firmanızın size sağladığı yoldan kullanıcı adı ve şifreyle Kontrol panelimize giriyoruz. Veritabanları simgesine tıklayıp girdikten sonra ” Yeni Veritabanı Ekle ” Butonuyla yeni veritabanımızı oluşturuyoruz. Bir veritabanı adı giriyorsunuz ki bu size kalmış. Veritabanı tipi olarak da MySQL seçiyorsunuz. Şimdi oluşan veritabanınızı listede göreceksiniz. Örneğin adı vtbir olsun. vtbir ‘e tıklayıp açılan pencereden ” Yeni kullanıcı Ekle ” butonuna tıklıyoruz ve veritabanına erişmek için kullanacağımız bilgileri giriyoruz. ( bunlar sizin seçiminiz ve seçtiğiniz şifre ve kullanıcı adını lütfen not edin )

Not : yukarıda anlattığım ” Yeni veritabanı ekle”  benzeri butonlar her hosting otomasyonunda olmayabilir. Eğer bu tür bir buton göremiyorusanız lütfen yorum veya e-posta yoluyla bana ulaşın ve bu soruna bir çözüm bulalım.

Kuruluma başlamak için son bir adımımız kaldı. Şimdi FileZilla’dan yukarıda bağlantısını verdiğim anlatımda olduğu gibi FTP adresimize bağlanıyoruz. www veya http dizini göreceksiniz. ( root kurulumu *1 ) bu dizine giriyoruz ve indirdiğimiz WordPress klasörününün içindeki tüm dosyaları sürükle bırak yöntemiyle buraya sürüklüyoruz. Yaklaşık 750 adet dosya sizin bilgisayarınızdan hosting firmanızın sunucusuna aktarılmaya başlıyor. Bu işlem biraz zaman alabilir …

Anlattığım kurulum root’a kurma işlemidir. Yani www.domain.com’a girdiğinizde wordpress blogunuz açılacaktır. Bunun yerine bir altalanadına da kurabilirsiniz. blog.ersinyildiz.com gibi…

Aktarım işlemi bittikten sonra www.alanadiniz.com’a giriyoruz. Karşınıza bir wordpress sayfası çıkacaktır. Bu sayfa sizden veritabanı bilgilerinizi girmenizi istiyor. Şimdi not aldığımız bilgileri girebiliriz.

  1. Veritabanı adı ( Veritabanı oluştururken belirlediğiniz veritabanı adınızdır )
  2. Veritabanı konumu ( Çoğu hosting’de localhost ‘tur , firmanız tarafından bir bilgi verilmediyse localhost olarak bırakın )
  3. Veritabanı kullanıcı adı  ( Belirlediğiniz kullanıcı adınızdır)
  4. Veritabanı şifresi  ( Belirlediğiniz şifrenizdir )

Bu adımdan sonraki işlemler blog’unuza ait sizin belirleyeceğiniz bilgilerin girilmesi işlemidir. ( blog adı – slogan vs. ) WordPress’in cana yakın diyaloglarından da anlayacağınız üzere blog yazılımınız kurulmuş ve kullanıma hazırdır. Bundan sonra www.alandi.com/wp-login.php adresinden yönetici girişi yapabilir ve yazı ekleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda Tema ve Eklentiler nasıl yüklenir konusunu anlatmaya çalışacağım. Ayrıca birkaç tema ve eklenti tavsiyem de olacak. Görüşmek üzere , iyi çalışmalar 🙂

Ersin YILDIZ

Yorumla

Yorum