-- Android

Soru Cevap 2 – Mobil programlama üzerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Merhabalar, ben mobil cihazlar için program geliştirmek istiyorum.Bunun için nerden başlamalıyım? Java ile mi veya android işletim sistemi icin olani mi öğrenmeliyim? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.


Android işletim sisteminin Google dağıtımı olan SDK’sında Java ile geliştirme yapman gerekli. Başlangışç seviyesindeki Java bilginle de bu işe başlayabilir ve öğrenerek geliştirmeye devam edebilirsin. İlla hatırı sayılır derecede Java bilmek şart değil tabii ama Java bilenle bilmeyenin bu geliştirme ortamına adapte olmasında da önemli farklar ortaya çıkıyor. Bunun yanında tek başına Java da yeterli değil, Android’in çalışma yapısına zamanla aşina olman gerekiyor. ( XML ile arayüz tasarımı, İşletim sisteminin yapısı vs. )

Android ‘in en önemli avantajı SDK’nın hemen her platformda (windows,linux,macos) çalışıyor olması ve açık kaynak geliştirme yapabilmen. Bunun yanında uygulamayı Play’a koymak istediğinde ödemen gereken ücret de diğerlerine oranla daha uygun bir ücret.

iOS için yine kendi SDK’sıyla geliştirme yapmak istediğinde Objective C bilgisi ön plana çıkıyor. Konuyla ilgili görüştüğüm bir çok kişi objective C’ye alışmanın zor olduğu kanaatinde. Ayrıca iOS geliştiriciliği Android’e göre biraz daha masraflı. iOS SDK sadece Mac bilgisayarlarda çalışıyor şu an. Yine uygulamayı markete koymak istediğinizde almanız gereken developer lisansı da diğerlerine kıyasla daha yüksek bir rakama tekabül etmekte.

Bunların yanında büyük iddaalarla ortaya çıksa da halen istediği popülariteye ulaşamamış bir diğer mobil işletim sistemi de Phone 7. Microsoftun geliştirdiği Phone 7 SDK da Windows makinelerde çalışıyor şu an. Uygulama geliştirme dili tahmin edildiği üzere C# seçilmiş. Andorid SDK’nın Eclipse üzerinde çalışmasına benzer şekilde Phone7 SDK’da Microsoft Visual Studio üzerinde çalışıyor. C# bilenler için adapte olması kolay bir yapısı var, Emülatörü de oldukça başarılı.

Diğer seçenekler arasında Blackberry, Nokia Symbian cihazlar için gelişticilik de var. Platform seçimi tamamen size kalmış. Ama gerçek şu ki, şu an en kolay erişilebilir olan Android olarak gözüküyor.

*Düzenlemek – Ekleme : iOS ve Android SDK Kullanmadan her ikisinde de çalışabilen mobil uygulamalar yazmak için de multiplatform dediğimiz geliştirme platformları ortaya çıkıyor. Bunların arasında daha çok oyunlar ve e-book uygulamaları için kullanılabilecek ve bir Türk girişimi olan Gideros Mobile’ı tavsiye edebilirim. Lua scripting dili kullanan platformda, fizik motoruyla oyun geliştirmek oldukça kolay bir hal almış. Sitesini incelemek için link*

Nereden başlamam gerekli derseniz aşağıdaki bağlantılar kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Android Development 200 Videos

Java-Beginner

Java-Intermediate

Java-Game Development

iPhone Development 37 Videos

Objective-C Videos

C# – 200Videos

http://www.btsoru.com/questions/2599/mobil-programlama-uzerine-tavsiyeleriniz-nelerdir

 

Yorumla

Yorum

Webmentions

  • Android Geliştiriciliği - Soru ve Cevaplar - ersinyildiz

    […] Soru Cevap 2 – Mobil programlama üzerine tavsiyeleriniz nelerdir? […]