-- Genel

Telefon rehberinizi yedekleyin

Bilgilerinizi koruyunBu gün kullandığım ve oldukça memnun kaldığım bir hizmetten bahsetmek istiyorum bu yazımda. Nokia 6630 model telefonumun ekranı arızalandı geçenlerde, neyse verdik değiştirdiler. Mantıklı olan,  aynı model bir donanım elemanı değiştirildiğinde yazılımın bundan etkilenmemesidir ama öyle olmadı tabii. Telefona nasıl olduysa SymbianOS trojanlarından biri bulaşmış. Ne yapayım diye düşündüm ve tek çıkar yol telefona format atmak olarak görünüyordu ama rehberimi de kaybetmek istemiyorum. İşte bu noktada biraz araştırma yaptım ve sorunu çok kolay çözdüm. Aynı sıkıntıyı yaşayanlara bu yazımın yol göstermesini umuyorum.

Bu anlatacağım ücretsiz bir Turkcell hizmeti. Aynı hizmeti Avea ve Vodafone için araştırdım. Avea bu işlem için 2 liralık bir ücret talep ediyor , vodafone için ise bu hizmeti verdiğini gösteren bir bilgiye ulaşamadım.

Telefonunuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız, teknik servise göndermeyi düşünüyorsanız, format atmayı düşünüyorsanız bu işlemleri gerçekleştirmek yararınıza olacaktır. Yedekleme işlemini iki şekilde yapabilirsiniz. Birincisi Turkcell’in ilgili sayfasına gidip web şifreniz ile giriş yaparak , ikincisi ise YEDEK yazıp 2222‘ye göndererek.

Turkcell’in web sayfasında işlem yapabilmek için web şifre gereklidir. sifre yazıp 2222’ye gönderirseniz size bir web şifre gönderilir.

YEDEK yazıp 2222’ye gönderirseniz , size programı kuracağınız bağlantı adresi mesaj olarak gönderilir. Bu bağlantıdan programı indirip kurabilirsiniz. Bu işlem basamakları tamamen ücretsizdir. Programı indirdikten sonra çalıştırın ve Yedekle seçeneğini seçin. Verilerinizin boyutuna bağlı olarak bu işlem biraz zaman alacaktır. 10.000 telefon numarası , 20 rehber grubu , 25 MB resim , ses ve video dosyası ve limitsiz sayıda not , görev vb. kayıtları yedekleyebilirsiniz.

Yedekleme bittiğinde tüm bilgileriniz turkcellin veritabanında saklanır halde olacaktır. Turkcell bu bilgilerinize sizden başka kimsenin ulaşamayacağını da taahhüt ediyor.

Telefonunuz servisten döndü veya yeni telefon aldınız. Yukarıdaki adımları takip ederek programı kurun. Kurulum bittiğinde programı çalıştırın ve Geri Yükle seçeneğini seçin. Artık tüm verileriniz telefonunuzda. Güle güle kullanın 🙂

Ayrıntılı bilgiler için :

Turkcell Telefon Yedekleme Web Sayfası

Ersin YILDIZ

Yorumla

Yorum