-- Görüntü işleme, Mühendislik

Temel Bileşen Analizi ile Birbirine benzeyen kişilerin tespiti – Proje Günlüğü 1

Merhabalar , yaz tatilini heba etmemek adına bir projeye başlıyorum. Projenin her aşamasında yapılanların bir özetini burada yazı olarak bulabileceksiniz.

principal component analysis

Temel Bileşen Analizi

Geçtiğimiz Bahar yarı döneminde Mühendislik Matematiği dersinde QR ve PCA yöntemleriyle benzerlik analizi yapmıştık. İkinci ara sınav projesi olarak da geçen o programlara elle çizilmiş düzgün harfler öğretilip sonrasında belli oranlarda bozulmuş harfler sorgulatılıyordu. Bunda da yine benzer mantıkla yaklaşık 25 yüz resminden oluşan veri tabanı öğretilecek ve sonrasında sorgulama yapılarak sorgulanan yüze en çok benzeyen yüz belirlenecektir. Projenin özeti bu şekilde , teknik özeti de kısaca yazarak ilk yazıyı bitirelim :

QR ve PCA projesi visual studio ortamında geliştirilmişti. Görüntü okuma işlemini ise borland ile gerçekleştirip piksel değerlerini PCA’nın kaynak olarak aldığı txt dosyasına yazmak ilk işlem olabilir. İki geliştirme ortamında aracı olacak olan sadece bir txt dosyası. Ya da radikal bir değişkliğe gidip biraz araştırma sonucu görüntü okuma işlemini de VS ortamına aktarmak da bir çözüm olabilir.

Bir sonraki yazıda bir görüntüden piksel değerleri nasıl alınır , bu değerlerin standartları nelerdir onlardan bahsedeceğim. Fakat ondan önce QR ve PCA ile ilgili projeyi burada yayınlamadığım için iki konu hakkında geniş bir yazı da yayınlayabilirim. Takipte kalmanız dileğiyle , iyi çalışmalar.

Yorumla

Yorum